Ahoj Scarveraci!
Jistě jste si všimli toho hnusnýho, žlutýho banneru dole, který hlásí konec fóra. Jelikož už mě nebaví závislost na Blueboardu, domluvil jsem se s Petrem, že rozběhnem fórum vlastní a to ZDE.
Prosím tedy všechny, kteří mají ještě zájem o fórum, aby se registrovali na tom novém. Staré s koncem roku ukončím.
Děkuji!
BURE

Služba Blueforum končí a tedy i toto fórum bude zrušeno - 1. 1. 2017. Administrátorům doporučujeme najít si jinou službu pro provoz fóra. Děkujeme všem, že jste nás používali! Blueboard.cz.

FóraTECHNIKA
« Předchozí 1 2 3 4 6 7 Další »

náhrada žárovky LED-kou

Zdeněk Smílek

Zdeněk Smílek

Staff Sergeant

Příspěvků: 32

#1 14. 11. 2011 19:13

Ahoj,
vzhledem k slabé viditelnosti blikání kontrolky blinkrů, (při jízdě za slunečného dne), jsem se rozhodl vyměnit tuto žárovku – 12V/1,2W, skleněnka – za LED 12V SMD s odpovídající paticí. Vše dopadlo OK, pouze LED bliká vždy jen pro jeden směr, t.j.buď při blikání DOLEVA nebo DOPRAVA. Polarita napětí se na patici mění podle toho, která směrová světla jsou zapnuta. Důvod tohoto konstrukčního provedení neznám. A já zatím nevím, co s tím, a ptám se, zdali jste se s tím už někdo setkal a má-li to vůbec řešení. V kontrolce mám opět zpátky tu mizerně viditelnou žárovku, perfektně svítící LED-ky v šuplíku.

Lojza
Jarda

Jarda

Master Sergeant

Příspěvků: 130

#2 14. 11. 2011 21:00

[1] Ahoj,taky jsem se s tím setkal při zapojování akustické kontroly blinkrů. Taky nechápu jaký význam má to že se při přepnutí změní polarita ale řešení existuje poměrně jednoduché. Zařaď do napájení té žárovky( smd diody) grécův můstek,usměrňovač a máš to vyřešené. Je to otázka doslova pár korun,odběr je tam minimální,jed­noampérový bohatě stačí. Tak dej vědět jak jsi dopadl,čau.

BURE

BURE

admin

Příspěvků: 2060

#3 15. 11. 2011 07:04

LEDka je porad jen blba dioda, ktera propousti v jednou smeru, takze kdyz dochazi k pretaceni polarity, proto blika jen v jednom smeru.Taky jsem na to narazil, ale abych se vrtal kvuli tomu v elektrice, to mi za to nestalo… Nakonec ji mam jen na neutralu.
Jeste takovy maly postreh. LEDky se nehodi na podsviceni budiku, svetlo z nich je bodove, tudiz by bylo prd videt…

To Jarda: Ten grecak je vyzkouseny? Jsem silnoproudar, ale kdyz se nad tim zamyslim, jistou logiku to ma… Kazdopadne kvuli jedny LEDce stejne kuchat elektriku nebudu:-)

Editováno: BURE, 15. 11. 2011 07:08

" V jednoBuchosti je síla . . . "
Jarda

Jarda

Master Sergeant

Příspěvků: 130

#4 15. 11. 2011 20:49

[3] Ten grecák mám namontovaný a nic kuchat nemusíš,dáš to přímo na přívod ke kontrolce pod přístroje,místa je tam dost.Grecák je mrňavý,připájíš přímo na kabílky.Práce na 20 minut i s demontáží kapotáže. Je to nejjednodušší řešení. Nemyslím že by ledka na kontrolku blikačů byla špatná obzvlášť silně svítící esmdéčko,tam není potřeba rozptýlené světlo jako pod tachometr nebo otáčkoměr.Já jsem to řešil akustickou kontrolou,je to spolehlivější a už nezapomínám vypínat,nevypnutý blinkr je fakt velký průser, obzvlášť na motorce.

BURE

BURE

admin

Příspěvků: 2060

#5 16. 11. 2011 14:55

[4] souhlas, souhlas, souhlas! ale zatim je moje lenost silnejsi nez ja… :-D ale jednou to tak asi udelam… ;-)

" V jednoBuchosti je síla . . . "
Zdeněk Smílek

Zdeněk Smílek

Staff Sergeant

Příspěvků: 32

#6 22. 11. 2011 20:14

[2] A je to! Naletoval jsem 1A Grecak a kontrolka září a bliká jak Fukušima. Tak jsem si to představoval, 100% spokojenost. :-P :-P :-D

Lojza
BURE

BURE

admin

Příspěvků: 2060

#7 23. 11. 2011 15:07

[6] Dobre ty! Asi se teda do toho za dlouhych zimnich veceru taky pustim… :-P

" V jednoBuchosti je síla . . . "
Robert

Robert

Corporal

Příspěvků: 10

#8 29. 1. 2012 21:45

Zdravim, nedávno som si kúpil led smerovky (original šlohnute z BMW výroby) na môjho Scarvera. Keď som namontoval prvé dve dopredu a vyskúšal som ich bez problému fungovali. Problém prišiel keď som nainštaloval pravý zadný, keď som ho chcel vyskúšať tak lava strana fungovala bez chyby ibaže akonahle som prepol na pravé blinkre tak tie iba svietili( vpredu aj vzadu). Keď som namontoval aj poslednu ledku vlavo vzadu a vyskúšal som ich, tak mi svietili naraz všetky 4 smerovky bez ohladu na to či som prepol dolava alebo doprava. Ak ste nahodou niekto menili smerovky za led tak mi prosim pomožte. Treba tam dať prerušovač alebo niečo podobne???

BURE

BURE

admin

Příspěvků: 2060

#9 30. 1. 2012 06:47

[8] jj, myslim, ze tam budes muset dat prerusovac blinkru…

" V jednoBuchosti je síla . . . "
Pavel Březovský

Pavel Březovský

Corporal

Příspěvků: 10

#10 22. 3. 2012 20:59

ahoj skarveráci dneska jsem vyměnil klasické žárovky za ledky: pod budíky jsem dal modrý,neutrál,re­zerva a dálkový bílá.Není pravda že je prd vidět- budíky krásně modře svítěj jenom přímo u ledky výrazně jasněji ještě musím koupit usměrnovač a dát ledku i do kontrolky blinkrů

BURE

BURE

admin

Příspěvků: 2060

#11 23. 3. 2012 08:09

[10] Asi zalezi na tom, jestli tam mas klasickou LED nebo SMD. Klasika je delsi a tudiz vic nalepena na budiku. A muzes se spolehnout, ze v tomto pripade je hovno videt!!! Kdybych to nemel vyzkousene, tak to netvrdim… SMD jsou o dost kratsi, tak tam ma asi svetlo prostor na rozptyleni. Ale ty jsem nemel k dispozici, tudiz nemuzu hodnotit…
Takze nejlepsi rada asi bude nakoupit a vyzkouset. Jinak pozor na polaritu! Treba kontrolku tlaku oleje, jsem musel davat podle el. schematu. Jelikoz se za bezneho provozu nerozsviti a tudiz si to nemuze clovek vyzkouset.
Jo a s tim usmernovacem to opravdu funguje, skvela rada!!! ;-)

" V jednoBuchosti je síla . . . "
BURE

BURE

admin

Příspěvků: 2060

#12 23. 3. 2012 09:06

Tak jsem trochu bádal a hledal v nabídce LED diod s patici t5, protože mi nešlo na rozum, proč jeden tvrdí, že mu krásně svítí na podsvícení tachometru a druhý ( já :-) ) tvrdí, že to není ono. Teď tedy neřeším kontrolky, protože tam budou plnit svoji funkci všechny druhy LED-t5.
Tááákže! Zjistil jsem, že na trhu je mrtě druhů těchto diod od krasických po různé velikosti a patvary.

1. Klasika
Toto je nejběžnější druh LED-t5 na trhu. Dá se sehnat za cca 13kč/ks. Do kontrolek nemají chybu, ale do podsvícení tachometru se mi neosvědčili. Jsou totiž dost dlouhé a tím pádem dost „nalepené“ na sklo tachometru. Výsledkem je bodové nerovnoměrné podsvícení.

2. SMD
Zde je použitá SMD dioda. Nemám to vyzkoušené, ale vzhledem k její délce, která je pravděpodobně nejmenší ze všech druhů, se hodí na podsvícení tacha nejlépe. Světlo z ní bude mít v tachu prostor se rozptýlit…

3. „Trojzubec“
Tuto diodu zmiňuji snad jen kvůli jejímu tvaru. I když šajnit bude asi fest!!! :-)

Jak samy vidíte nabídka je široká a chce to vyzkoušet. Každému se líbí něco jiného, takže vždy se najde někdo s novým „revolučním“ nápadem a na druhé straně bude druhý tvrdit, že to stojí za velký kulový… 8-) Každopádně do podsvícení tacha doporučuji dát co možná nejkratší LEDku!

" V jednoBuchosti je síla . . . "
Seeker65

Seeker65

Master Sergeant

Příspěvků: 195

#13 29. 5. 2013 20:14

Nějak jsem se zamotal v označování žárovek do přístrojovky…v ma­nuálu je uveden jako typ žárovek
W 5/1.2 – 12 V 1.2 W. Strejda Google mi k tomuto označení najde typ T10 neboli (patice W2.1×9.5d).. Což mi připadá k typu T5 (patice W2×4.6d) uvedenou v tomto článku asi dost daleko. Jaké tam tedy vlastně opravdu jsou? Rád bych přístrojovku vyndal až budu mít LEDky doma :-P

4× podsvětlení tacho – bílá
1× blinkry  – zelená
1× ABS  – červená
1× dálková světla  – modrá
1× tlak oleje  – červená
1× teplota  – červená
1× neutrál  – zelená
1× rezerva paliva  – žlutá

BURE

BURE

admin

Příspěvků: 2060

#14 29. 5. 2013 20:18

[13] na tuty T5!!! A podle me staci koupit bile. Barevny mas sklicka… Ja mam vsechny bile a pohoda. Jen bacha na blinkr, tam musis jeste dat grecuv mustek, jinak ti to bude blikat jen na jednu stranu… ;-)

" V jednoBuchosti je síla . . . "
Seeker65

Seeker65

Master Sergeant

Příspěvků: 195

#15 29. 5. 2013 20:44

[14] Jasně, díky moc za pomoc, s grécem počítám, ještě rovnou přemýšlím nad akustickou signalizací u blinkrů, ale bojím se abych na křižovatkách nepípal jak pitomec :-)

BURE

BURE

admin

Příspěvků: 2060

#16 29. 5. 2013 23:40

[15] Jinak ta T10 je v prednim svetle ta pozicni zarovka. Jako pipak na blinkr u motorky? To beru jen jako zert! :-D Tu LEDku uz neprehlidnes…

" V jednoBuchosti je síla . . . "
Jarda

Jarda

Master Sergeant

Příspěvků: 130

#17 30. 5. 2013 11:24

[15] Já na křižovatce jako pitomec pípám ale nesejme mě jinej pitomec protože já pitomec zapomněl vypnout blinkr. Ať si o tom myslí každý co chce.

BURE

BURE

admin

Příspěvků: 2060

#18 30. 5. 2013 11:28

[17] ja bych to pres ladak stejne neslysel. Ale ta LEDka mi tak sajnuje do xichtu, ze ne to proste nezapominam. Jinak doporucuju dat ty SMD. Sviti jak svina a nejsou tak vylezle…

" V jednoBuchosti je síla . . . "
Seeker65

Seeker65

Master Sergeant

Příspěvků: 195

#19 30. 5. 2013 12:07

[17] Ten pitomec nebyl myšlen nijak zle :-) Spíš mám strach abych to slyšel přes helmu a nepletli si mne při stání na křižovatce s couvajícím náklaďákem :-D

Collins .

Collins .

Corporal

Příspěvků: 19

#20 30. 5. 2013 17:24

Ahojte, tak já jsem také vybělil ciferníky a tady je výsledek :

Editováno: BURE, 30. 5. 2013 16:35

« Předchozí 1 2 3 4 6 7 Další »

Abyste mohli přidat odpověď, musíte se přihlásit.

RSS kanál tohoto tématu